Ambalaj Nedir ?

Koruma, taşıma veya benzeri amaçlarla ürünlerin, değişik yöntem ve şekillerde uygun maddeler içine alınması ambalaj veya paket olarak adlandırılır. İnsanlık tarihi boyunca ihtiyacı olan maddelere, bulunduğu zaman ve şartlar içinde ambalaj teknikleri geliştirmiştir.

Ambalaj, içerisinde yer alan ürünü, ürünün yapısına ve şekline göre en iyi şekilde koruyan, temiz kalmasını sağlayan, taşınmasını kolaylaştıran ve aynı zamanda ürünün tanıtımını yapan değerli bir malzemedir.

Ambalaj kullanımı, yaşamış olduğu değişimlerin ardından günümüzdeki halini almıştır. Ambalajlar ilk başlarda tahta fıçı, sandık, toprak kaplar, deri tulumlar ve çuvallardan oluşmaktaydı.

Günümüzde daha uygun ve ekonomik hale gelerek çoğunlukla kağıt/ karton, plastik, cam ve metal malzemelerden oluşmaktadır. Önceleri sadece ürünü muhafaza etme ve taşıma görevini üstlenmiş olan ambalajlar günümüzde içindeki ürünü temiz bir biçimde saklayabilmenin yanında ürünü tanıtan anlatan bir araç halini almıştır.

Ambalaj içinde bulunan ürünü koruyup, sağlıklı bir şekilde tüketicilere gelmesini sağladığı için gerekli olan ve kullanılması gereken bir malzemedir. Gündelik yaşamımızda ambalajların kullanım alanı oldukça genişlemiştir.

Yiyecekten, kozmetiğe, çiçekten mobilyaya kadar birçok ürünü ambalajıyla satın alıyoruz ve genellikle geri kazandırılabilir nitelikte ambalajlı ürünler tüketiyoruz. 

Ambalaj, görevini tamamladığında ortaya ambalaj atığı çıkmaktadır. Nakliyede kolaylık sağlamak için kullanılan ambalajlar, ürün satış noktasına gelip ambalajdan çıkartıldığı zaman görevini tamamlarlar. Bu görevini tamamlamış olan ambalajlar ambalaj atığı sayılmaktadır. Bunlara örnek olarak koliler verilebilir. Benzer bir şekilde alınan ürün tüketildikten sonra da ambalaj görevini tamamlamaktadır. Kısaca ambalaj atığı kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dahil satış, dış ve nakliye atığını ifade eder.


Gündelik hayatta kullanılan ürünlerin boş ambalajlarının oluşturduğu ambalaj atıkları, evsel atıklara örnektir. Tüketiciler ve marketler gibi satış noktaları, alış veriş merkezleri vb. ambalaj atığı oluşturdukları için ambalaj atığı üreticisi sayılmaktadır. Bu atıkları, gıda, temizlik ürünleri ambalajları, süt ve meyve suyu kutuları, cam veya plastik şişeler, konserve, salça, bal veya reçellerin cam kavanozları, teneke ve metal konserve kutuları, alüminyum içecek kutuları vb olarak örneklendirebiliriz. Ambalaj atıklarını geri kazanmak için, çöplerden ayrı biriktirmemiz ve geri dönüşüm kumbaralarına atmamız yeterlidir.


Geri kazanım uygulaması yapan belediyeler, ambalaj atıklarını evlerden, satış noktalarından, okullardan, iş yerlerinden, kısaca ambalaj atığının üretildiği kaynakta, çöpten ayrı olarak toplar. Toplanan ambalaj atıklarını geri kazanım endüstrisine gönderir.


Yukarıda yer alan açıklamaları bir döngü halinde anlatacak olursak. Ambalaj üreticisi firma, marka sahibi için ambalajı üretir, bunun ardından marka sahibi çeşitli satış noktalarında bu ambalajlı ürününü satışa sunar.

Tüketici olarak bizler bu ürünleri alır, kullanır, tüketiriz. Tükettiğimiz ürünler ise bozulmamaları, uzun süre dayanabilmeleri, dış etkenlere maruz kalmadan korunabilmeleri için ambalajlı olarak piyasaya sürülür.

Bu ürünlerin bazıları kısa sürede tüketilebilirken bazıları çok daha uzun süre kullanılabilir niteliktedir. Ürün bittiğinde ise bu kabın da görevi sona ermiş olur. Görevi sona eren ambalajlar, ambalaj atığı halini alır; çöplerden ayrı biriktirilerek geri dönüşüm sistemine katılmalıdır.

Günümüzde de ürünlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre ambalaj malzemesi ve tekniği uygulanmaktadır. Shrink paketlemede bu tekniklerden biridir.

Shrink İngilizce bir kelime olup, küçültmek, büzmek, büzülmek, azalmak, kısalmak, daralmak, çekmek gibi anlamlara gelmektedir. Ambalaj sanayi sektöründe çeşitli ürünlerin paketlemesinde uygulama alanı olan tekniğin adıdır.

Bu teknikte paketlemeye uygun ürünlerin, PE, PVC ve PO film ile ürünü içine alarak boyutlarına göre yapıştırma, kesme ve ısı ile paketlenmesidir. Ürünlere tek bir ambalaj yapılabileceği gibi, gerekli durumlarda ikinci, üçüncü ambalaj yapılmaktadır. Shrink ambalaj da tek olarak yapılabildiği gibi, ikinci veya üçüncü ambalaj olarak da yapılabilmektedir. 

PE, PVC ve PO ile yapılan paketlemeler genel olarak aynıdır. Isı uygulaması hepsinde gerekli olmakta fakat ürünü içine alma, filmi yapıştırma ve kesme yöntemleri, ısı değerleri farklılık göstermektedir. PE ve PO, PVC ye göre daha yüksek ısılarda uygulanmaktadır.

PE shrink film daha çok taşıma ve kolileme amaçlı uygulanmaktadır.  Shrink paketleme makinaları, shrink film çeşidine ve kapasiteye göre farklılıkları vardır.

PE yarı otomatik ve otomatik tünelli shrink makinalarında, PVC ve PO filmler manuel (kapaklı), yarı otomatik ve otomatik tünelli shrink makinalarıyla paketleme yapılmaktadır. Shrink paketleme 
L ve düz yapıştırma ve kesim ile yapılmaktadır.

PE Shrink; Ambalajlanacak ürünün ebadına, ağırlığına göre ebatları ( en, kalınlık,…) belirlenmiş shrink film ambalajlanacak malzemeye sarılarak ısıl işleme tabi tutulur. Bu işlem sırasında ısıyı alan shrink film, enine ve boyuna çekerek ürüne tam olarak sarılır.

Bu işlemden sonra soğuk havaya tabi tutulan film donarak malzemenin üstünde onu tam sarmış şekilde kalır. Bu sayede; - Ürünün sallanmasını, devrilmesini engeller, - Ürünü dış etkenlerden korur, - Ürüne taşıma kolaylığı sağlar.

Yukarıda sağladığı kolaylıklara ek olarak maliyeti de düşük ve kullanımı basit olduğu için tercih sebebidir.  Yoğun olarak kullanımı olan sektörler; su ve sıvı şişe paketleme, mobilya sektörü, gıda ambalajları, metal sanayi, beyaz eşya, elektronik, seramik ambalajlama…

 

PE Shrink film teknik özellikleri; • En 15cm - 300cm arası, • Kalınlık 30mic - 200mic arası, • LDPE'den (alçak yoğunluklu polietilen) üretilir, • Şeffaf ve parlaktır, • Rulo şeklindedir, • Renkli ve baskılı üretim imkanı,

PVC ve PO Shrink; PVC shrink filmler, özel makinelerde yüksek ısıya maruz bırakıldıkları zaman çekerek,içlerine beslenen ürünlerin etrafını sararak ürünün şeklini alırlar.
Çift kat veya tek kat olarak, gerek manuel ve gerekse de tam otomatik makinelerde kullanılırlar. Sargıladığı ürüne parlaklık şeffaflık verir. Raf ömrünü uzatıp, ürünü korur.
Ürünün ilk defa kullanıldığının / açılmadığının ispatıdır.(Ürünleriniz eksilmez,İçlerine yabancı maddeler girmez,kirlenmez) Şık,albenili teşhir sağlar. Promosyon amaçlı, birden fazla ürünü tek parça haline getirir. Küçük koliler oluşturur.(2 li,4 lü vs) Ambalajlamada ucuz maliyet yaratır. Polyolefin shrink filmler için ideal muhafaza koşulları, oda sıcaklığı (max.32 ° C) ve kuru bir ortamdır. Işık ve nemden uzak olarak saklanmalıdır.


PVC Shrink filmlerde; • Kırtasiye malzemeleri (kağıt,kitap,dergi,bayram kartları vs.) • Promosyon bağları (İki Sera Streç film kutusunun bir araya getirilmesi gibi) • Bazı kuru gıdalar (ekmek, kek, kurabiye, kuru incir / üzüm gibi) • Çikolata / şekerleme kutuları • Çeşitli oyuncaklar • Banyo / mutfak malzemeleri • Yumurta viyolleri • İplik

PO Shrink filmlerde ise; • Pizza gibi dondurulmuş gıdalar • Ton balığı gibi ağır konserve ürünlerin kolileştirilmesi • İplik gibi konik ve yuvarlak şekilli ürünler • Çeşitli oyuncaklar • Banyo – mutfak malzemeleri • Defter ve fotoğraf albümleri

PVC Teknik Teknik Özellikleri; • Kalınlık: 15, 17, 19, 25, 30 mikron • En çeşitleri: 11, 13, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60,65, 70, 75, 80,85,90cm • Uzunluk (çift kat olarak): 700 m (19 ), 770m (17 ), 840m (15)

POF Teknik Özellikleri;  • Kalınlık: 15 mikron, 19 mikron • En çeşitleri: 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50,52,55 cm • Uzunluk Çift kat ; 1334 m 15 mikron, 1067 m 19 mikron

 

Copyright © 2017 Atek Ambalaj | Paketleme Teknolojileri Tüm Hakları Saklıdır.